Pozyczki lombardowe- na co uwazac

Pozyczki lombardowe- na co uwazac?

Lombardy to miejsca, do których najczęściej trafiają osoby potrzebujące natychmiastowego zastrzyku gotówki, nie mające zdolności kredytowej lub osoby, które chcą uniknąć formalności, które nie są do uniknięcia w przypadku decydowania się na wzięcie standardowej pożyczki lub kredytu. Lombardy działają na zasadzie wymiany- osoba zainteresowana przekazuje do lombardu konkretny przedmiot lub inne dobro mające konkretną wartość, w zamian otrzymując daną sumę pieniędzy. Lombard świadczy także usługi pożyczek, wówczas odbywa się to na zasadzie zastawienia przedmiotu na poczet udzielonej przez lombard pożyczki. Wówczas osoba pobierająca pożyczkę otrzymuje termin jej spłaty- jeśli jej nie dokona, lombard inkasuje oddany w zastaw przedmiot. Istnieje także możliwość skorzystania z pożyczki lombardowej bezpośrednio banku- placówki bankowe udzielają tego typu pożyczek w zamian za przekazanie wartościowych rzeczy, jednak w przeciwieństwie do lombardu, gdzie oddać można właściwie wszystko, w banku najchętniej przyjmowane są papiery wartościowe, polisy oraz ubezpieczenia.

Minimalną kwotą, jaką może zaproponować bank w przypadku pożyczki lombardowej, jest 1000 zł, maksymalnie pożyczka może być równowarta 90% kwoty zastawianego przedmiotu. W przypadku tego rodzaju pożyczki pobieranej w banku, dłużnik ma od 7 dni do 3 miesięcy na zwrócenie pożyczonej kwoty, w przeciwnym razie, zastawiony przedmiot przechodzi w posiadanie banku. Jednak w przeciwieństwie do banku, gdzie w celu otrzymania pożyczki, nawet tej krótkoterminowej, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku oraz dokumentów, o tyle w przypadku pożyczki udzielanej w lombardzie, nie ma żadnych kryteriów, które musi spełnić osoba chcąca się zapożyczyć na konkretną kwotę. W związku z tym z usług pożyczkowych oferowanych przez lombardy może skorzystać każdy, bez względu na to, czy posiada pracę czy nie i jakie są jego miesięczne dochody.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że oddając w zastaw konkretny przedmiot, otrzymamy sporo niższą kwotę niż realna wartość przedmiotu. Mimo wszystko, pożyczki udzielane przez lombard wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które będąc w trudnej sytuacji życiowej, potrzebują natychmiastowego zastrzyku finansowego, natomiast nie kwalifikują się do klasycznej pożyczki udzielanej przez bank lub kredytu.

– autor artykułu